Tanie grzanie?>

Najczęstsze zmartwienie użytkowników pieców centralnego ogrzewania to jak tanio ogrzać dom i czy w ogóle jest to możliwe.


Podstawą jest tutaj utrzymywanie stałej temperatury w pomieszczeniu i zerwanie z tzw. intensywnym przepalaniem. Żeby zaoszczędzić, trzeba paradoksalnie ogrzewać dom cały czas, ale mniej intensywnie. Takie są po prostu prawa fizyki. Jeśli piece centralnego ogrzewania w naszych domach pracują stale, to bezwład ciepła ogranicza wahania temperatury i sprawia, że cały budynek jest dobrze ogrzany, nie tylko powietrze w nim się znajdujące.


Paląc krótko, ale "ostro" nie ogrzejemy domu, tylko powietrze wewnątrz i to na krótko. Ta uwaga dotyczy wszystkich pieców c.o. bez względu na rodzaj używanego paliwa, chociaż najbardziej "dostaniemy po kieszeni" ogrzewając gazem. Żeby tego uniknąć nie wyłączajmy pieca wychodząc z domu. Piec spali o wiele mniej paliwa przy ogrzewaniu ustabilizowanym niż przy gwałtownym przepalaniu po naszym powrocie do wychłodzonego mieszkania.


Palenie ciągłe jest koniecznością do zapewnienia optymalnej temperatury. Paląc w ten sposób nie doprowadzimy do wychłodzenia ścian, co oznacza mniejsze zapotrzebowanie na ciepło. Nie produkujemy go w nadmiarze, bo nie musimy nic dogrzewać. Piece centralnego ogrzewania pracują spokojnie, bez niepotrzebnej nadwyżki mocy, a dawka ciepła jaką uzyskalibyśmy z gwałtownego przepalania jest przez nie uwalniana stopniowo przez cały dzień.


Tags: