Rodzaje anemostatów?>

Nowoczesne systemy wentylacji umożliwiają nie tylko odprowadzanie powietrza zanieczyszczonego dwutlenkiem, ale także doprowadzanie powietrza świeżego lub ciepłego z kominka. W tym przypadku tradycyjne kratki wentylacyjne nie zdają egzaminu i są zastępowane anemostatami.

Anemostaty
To niewielkie zakończenia instalacji wentylacyjnej montowane w pomieszczeniach. Nowoczesny design i bogata kolorystyka pozwalają dopasować je do każdego wnętrza. 

Ze względu na funkcje anemostaty dzielimy na:
- wywiewne – odprowadzają zużyte powietrze na zewnątrz,
- nawiewne – doprowadzają świeże lub ciepłe powietrze.

W zależności od wymagań użytkowych pomieszczenia i projektu instalacji anemostaty mogą być montowane w sufitach, ścianach, podłogach. Anemostaty produkowane są ze stali, aluminium lub plastiku, różnice cenowe są niewielkie, a anemostaty metalowe proszkowo malowane nie powodują osadzania kurzu.

Ze względu na kształt anemostaty dzielimy na:
- okrągłe,
- kwadratowe.

Anemostaty okrągłe posiadają okrągły obrotowy talerz, który zapewnia równomierne rozprowadzanie powietrza. Można także regulować ilość przepływu powietrza. Anemostat kwadratowy umożliwiają ustawienie dopływu powietrza w dowolnym kierunku (jeden, dwa, trzy lub cztery), najczęściej montowane na sufitach.

Tags: