Aparat nawiewny - zasada działania?>

Rozwiewanie ciepłego powietrza płynącego wprost z paleniska, pozwala na lepsze ogrzanie domu i bardziej ekonomiczne wykorzystanie mocy palącego się płomienia. Okazuje się, że na naszym rynku istnieją urządzenia, które są bardzo pomocne w rozprzestrzenianiu gorącego powietrza. Są to tak zwane aparaty nawiewne, które same w sobie są niczym innym jak specjalnym wentylatorem... No właśnie - specjalnym.

Co odróżnia zwykły wentylator od aparatu nawiewnego?Różnica pomiędzy zwyczajnym wentylatorem a wentylatorem nawiewnym jest niewielka. W tym drugim mamy do czynienia z dwoma czujnikami i układem automatyzującym pracę urządzenia.

Zasada działania aparatu nawiewnego
Każdy aparat nawiewny, jest umieszczany nad paleniskiem (oczywiście w bezpiecznej dla siebie odległości). Posiada on dwa czujniki:
- pierwszy z nich jest umieszczony nad paleniskiem i mierzy temperaturę ciepła wychodzącego z płomienia
- drugi - jest zamontowany w domu i można go zaprogramować na określoną temperaturę.

Aparat nawiewny, włącza się w momencie gdy temperatura panująca w pomieszczeniach jest niższa od tej, która jest zaprogramowania w czujniku. Z kolei gdy temperatura dochodzi do określonej wartości, wentylator się wyłącza tym samym zaprzestając przedmuchiwania kanałów powietrznych. Aparat nawiewny może też wyłączyć się w momencie, gdy temperatura powietrza nad paleniskiem będzie niższa od tej zaprogramowanej w urządzeniu.

Tags: